Panasonic: Projektory o wysokiej jasności tylko w technologii laserowej

 

Panasonic ogłosił całkowite przejście na technologię laserową w obszarze projektorów o wysokiej jasności. Tym samym firma kończy produkcję serii PT-DZ21K. Zastąpi ją m.in. flagowy model PT-RZ21K gwarantujący niższe koszty utrzymania i większą niezawodność.

Zaprojektowany pierwotnie na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie, projektor PT-DZ21K okazał się urządzeniem przełomowym w ofercie Panasonic. Stał się czołowym modelem wykorzystywanym podczas dużych imprez, zapewniając firmie 80 proc. udziału w rynku projektorów o wysokiej jasności. Za sprawą rozmiaru i wagi o połowę mniejszych od innych modeli tej klasy PT-DZ21K mógł być wykorzystywany przy największych projekcjach, m.in. podczas wielkiego mappingu w Bukareszcie wyświetlonego ze 105 urządzeń na fasadzie Pałacu Parlamentu. Jeszcze więcej, bo 142 projektory wykorzystano podczas festiwalu Circle of Light w Moskwie w 2015 r., co pozwoliło ustanowić rekord Guinnessa w mappingu projekcyjnym.

Kontynuując rozwój technologii projekcyjnej, Panasonic zaprezentował swój pierwszy model laserowy w 2014 roku, a swój flagowy projektor PT-RZ21K w 2017 roku podczas ISE. Urządzenie zapewnia ten sam poziom jasności 20 000 lumenów w równie kompaktowej obudowie, jaką miał model DZ21K.

Dzięki hermetycznie zamkniętym modułom laserowym RZ21K umożliwia nieprzerwaną projekcję do 20 000 godzin, większą niezawodność i jednolitość kolorów. Dzięki temu pozwala firmom wynajmującym tego typu urządzenia zmniejszyć nakłady pracy związane z konserwacją i całkowity koszt posiadania.

Model RZ21K był wykorzystany m.in. do oświetlenia Wieży Eiffla w ramach programu „Japonismes 2018”, by upamiętnić 160 rocznicę przyjaźni francusko-japońskiej. Urządzenia te zostały również użyte do pokazu pt. „Sąd Ostateczny. Michał Anioł i Sekrety Kaplicy Sykstyńskiej”. Była to projekcja 270°, która miała odtworzyć najważniejsze etapy powstawania słynnego dzieła Michała Anioła.

- Model DZ21K zmienił rynek dużych projekcji i przed długi czas był naszym flagowym urządzeniem. Ale to już przeszłość, firmy zajmujące się wynajmem sprzętu ProAV i produkcją dużych wydarzeń przeszły już na technologię laserową. Korzyści jej wykorzystania, takie jak większa niezawodność i minimalne potrzeby konserwacji są oczywiste, dlatego era projektorów z lampą dobiegła końca - mówi Magdalena Przasnyska, Senior Sales and Marketing Manager w Panasonic.

Projektor PT-DZ21K zostanie wycofany z produkcji w marcu 2019 roku. Model PT-RZ21K jest dostępny u Autoryzowanych Dystrybutorów Panasonic.

Więcej informacji na temat profesjonalnych rozwiązań wizualnych Panasonic można znaleźć na stronie: http://business.panasonic.pl/systemy-wizualne/.